Tabela – właściwości

zagadnienieopis
Jadalny czy nie?Zawiera substancje psychoaktywne
SezonOd sierpnia do października
WystępowaniePolska, cała Europa, Ameryka Północna i Południowa, Australia, Nowa Zelandia
WyglądMały grzyb o kapeluszu 1-2 cm, koloru od oliwkowego do brązowego. Cienki trzon o długości 3-15 cm.
RozmiarKapelusz ma średnicę 1-2 cm, trzon długość 3-15 cm.
WłaściwościZawiera substancję psylocybinę, wywołującą halucynacje i zaburzenia percepcji. Działa psychodelicznie.
Zastosowanie w kuchniNie zalecane ze względu na działanie psychoaktywne.

Występowanie i siedlisko

Łysiczka lancetowata występuje w wielu rejonach świata, m.in. w Ameryce Północnej i Południowej, Europie, Australii i Nowej Zelandii. W Polsce spotykana jest w górach i na pogórzu, choć nie jest gatunkiem częstym. Preferuje otwarte przestrzenie – łąki, pastwiska, pola, przydroża. Owocniki pojawiają się od sierpnia do października, zwykle pojedynczo lub w niewielkich grupach w trawie i mchach. Szczególnie chętnie rośnie w miejscach wypasu bydła.

Wygląd i cechy charakterystyczne

Łysiczka lancetowata to niewielki grzyb o kapeluszu osiągającym średnicę 1-2 cm. Ma kolor od oliwkowego do brązowego, często z ciemniejszymi plamami. Kształt kapelusza z wiekiem zmienia się od stożkowatego do dzwonkowatego. Charakterystyczna jest obecność ostrego garbu w centrum. Trzon o długości 3-15 cm i średnicy 1-3 mm jest cienki, gładki, sprężysty i łatwo ulega powyginaniu. Blaszki mają barwę od jasno- do ciemnobrązowej. Miąższ bezwonny i bez smaku.

Działanie i zastosowanie

Łysiczka lancetowata zawiera psylocybinę – substancję psychotropową obecną również w innych gatunkach grzybów z rodzaju Psilocybe. Powoduje zaburzenia percepcji, halucynacje, zmiany nastroju. Ze względu na to działanie jest określana mianem grzyba psychodelicznego lub magicznego i stosowana w celach rekreacyjnych. Jednak jej posiadanie i zażywanie jest nielegalne. Nie jest zalecana do celów kulinarnych.

Ciekawostki

  • Dawniej stosowana w rytuałach szamanów, obecnie popularna wśród poszukiwaczy doznań psychodelicznych.
  • Zawarte w niej związki bywają wykorzystywane w psychiatrii do leczenia depresji, uzależnień, lęków.
  • W Polsce występuje głównie w Karpatach i na Podkarpaciu, ale znaleziona została także m.in. na Pomorzu.
  • Oprócz psylocybiny zawiera też niewielkie ilości muscymolu.
  • Dawniej w niektórych rejonach Europy dodawana do piwa.

Podsumowanie

Łysiczka lancetowata to niewielki grzyb występujący w Polsce i wielu rejonach świata. Rośnie na łąkach i pastwiskach od sierpnia do października. Charakteryzuje się garbem na kapeluszu i cienkim, giętkim trzonem. Ze względu na zawartość psylocybiny działa psychodelicznie i z tego powodu zwana jest potocznie grzybem magicznym lub czapką wolności. Mimo że jest jadalna, nie zaleca się jej spożywania z uwagi na specyficzne działanie psychoaktywne.

Zobacz także:
Archiwum: sierpień 2023