Tabela – właściwości

zagadnienieopis
Jadalny czy nie?Niejadalny, ma bardzo gorzki smak.
SezonOwocniki przez cały rok.
WystępowanieW Polsce głównie w górach – Sudety, Karpaty, Świętokrzyskie. Rośnie na modrzewiach.
WyglądSzare, później ciemnobrązowe owocniki o kształcie kopyta.
RozmiarDorastają do 1 m wysokości i 10 kg masy.
WłaściwościZawiera cenne związki lecznicze – garbniki, terpenoidy, triterpeny.
Zastosowanie w medycynieOd czasów starożytnych używany przy różnych schorzeniach – nowotworach, chorobach układu oddechowego i pokarmowego.

Występowanie i morfologia

Pniarek lekarski występuje w wielu rejonach półkuli północnej – w Ameryce Północnej, Azji i Europie. W Polsce obecnie znanych jest kilkanaście stanowisk, głównie w górach – Sudetach, Karpatach i na Wyżynie Świętokrzyskiej. Rośnie na bardzo starych drzewach modrzewia, wyjątkowo na innych iglastych.

Owocniki mają kształt kopyta, z czasem stają się cylindryczne. Dorastają do 1 m wysokości i 10 kg masy. Mają szarą, później ciemnobrązową barwę. Występują przez cały rok.

Właściwości lecznicze

Pniarek lekarski od czasów starożytnych był używany w medycynie ludowej jako panaceum na różne dolegliwości. Stosowano go m.in. w chorobach układu oddechowego, nowotworach, schorzeniach żołądka i jelit. Zawiera cenne związki takie jak garbniki, terpenoidy i triterpeny. Działa bakteriobójczo, przeciwzapalnie i przeciwnowotworowo.

Ciekawostki

  • Największy znany owocnik pniarka lekarskiego ma 82 warstwy przyrostu i jest przechowywany na Uniwersytecie Waszyngtońskim.
  • W Jakucji wykorzystywano go do produkcji mydła.
  • U Indian z Ameryki Północnej pełnił funkcje rytualno-obrzędowe.
  • W Polsce objęty ścisłą ochroną gatunkową.

Podsumowanie

Pniarek lekarski to niezwykły grzyb o dużym znaczeniu historycznym i leczniczym. Znany i ceniony od czasów starożytnych, obecnie objęty ochroną gatunkową. Występuje głównie w górskich lasach Polski na starych modrzewiach. Ze względu na rzadkość występowania i cenne właściwości, warto go chronić i poznawać jego niezwykłe właściwości.

Zobacz także:
Archiwum: sierpień 2023