Ten gatunek ma dosyć wysokie wymagania uprawowe i pielęgnacyjne. Jeśli zdecydujesz się na obsadzenie nim rabat w ogrodzie, musisz mieć świadomość tego, że piwonia nie lubi przesadzania. Dlatego wybierz dla niej stanowisko, w którym będzie mogła rosnąć przez najbliższe lata bez konieczności zmiany. Dowiedz się, czego potrzebuje ta roślina i jaki nawóz do piwonii można bezpiecznie zastosować.
Jak uprawiać piwonię?
Ten gatunek szczególnie dobrze czuje się w miejscach ciepłych i słonecznych. Od tego zależy prawidłowy rozwój danego okazu, a także kwitnienie. Pomimo tego, że piwonia wykazuje dość dużą odporność na niskie temperatury, w pierwszych kilku latach po posadzeniu jej do ziemi warto zastosować dodatkową ochronę młodej rośliny. W tym celu najlepiej sprawdzi się specjalnie przygotowana ściółka.
Jeśli chodzi o podłoże, nie powinno być ono zbyt ciężkie i podmokłe. Piwonie wytwarzają dość długie i zawiłe korzenie, a niekorzystne warunki mogą powodować ich gnicie i zamieranie. Susza to także niewskazane okoliczności uprawy tego gatunku, dlatego regularne umiarkowane podlewanie także ma znaczenie. Piwonia będzie rosnąć zarówno w glebie kwaśnej, jak i zasadowej.
Kiedy zastosować nawóz do piwonii i jaki wybrać?
Jeśli chodzi o piwonie, należy je nawozić umiarkowanie. Jeśli posadziłeś je w ziemi dobrej jakości, wytrzymają nawet bez dodatkowego zasilania, jednak chcąc uzyskać okazałe, barwne kwiaty, warto zastosować odpowiednią mieszankę.
Nawóz do piwonii możesz zaaplikować każdego roku, najlepiej dwa razy w ciągu sezonu wegetacyjnego, wczesną wiosną oraz jesienią. Jeżeli w twoim ogrodzie rosną dawno nie przesadzane okazy, nawożenie możesz przeprowadzić częściej, co 3 lub 4 tygodnie.
Które nawozy wybrać dla tego gatunku? Najlepiej sprawdzą się środki przeznaczone specjalnie do roślin kwitnących z dużą zawartością fosforu oraz potasu. Na jedną porcję nawozu wystarczy duża stołowa łyżka mieszanki. Możesz też zdecydować się na nawóz o przedłużonym działaniu i wtedy aplikuje się go tylko raz.
Pamiętaj, że nawóz do piwonii nie powinien zawierać azotu. Z tego powodu nie powinny one rosnąć w bezpośrednim sąsiedztwie trawników, które otrzymują ten pierwiastek w dużej ilości. Piwonie posadzone przy trawniku przy okazji mogą pobierać go z gleby, co może im znacznie zaszkodzić.
Jak jeszcze pomóc piwoniom we wzroście?
Jak wspomnieliśmy, piwonie w młodym wieku warto ściółkować. Będzie to stanowiło doskonałe uzupełnienie dla nawozu. Ściółkę można stworzyć z szyszek, resztek kory i stosować ją właściwie przez cały sezon.
Nawóz do piwonii to skuteczne wsparcie dla rośliny, jeśli chcesz by pięknie i barwnie kwitła. Co istotne, nie ma znaczenia, jaką odmianę tego gatunku uprawiasz w swoim ogrodzie. Nawożenie jest dla niego korzystne w każdym przypadku. Jedyne, na co musisz uważać, to ryzyko przekarmienia rośliny, a także preparaty zawierające dużą ilość azotu. Jedno nadmiar spowoduje, że kwiaty staną się łamliwe, trudniej będa znosić mróz, a ich kwitnienie nie będzie tak obfite.