Monstera to modna w naszych wnętrzach roślina pochodząca z lasów tropikalnych. Właśnie ze względu na swoje pochodzenie potrzebuje szczególnej troski i zapewnienia jej odpowiednich warunków w naszym umiarkowanym klimacie. Jak prawidłowo o nią zadbać?
Stosowanie nawozu do monstery wiąże się z kilkoma zasadami, zgodnie z którymi należy przeprowadzać nawożenie. Wiele w tym względzie zależy od warunków, w których monstera jest uprawiana, m.in. ilości dostępnego światła. Chcesz cieszyć się okazałymi, tropikalnymi liśćmi w swoim domu? Odpowiednio zadbaj o monsterę!
Monstera – krótka charakterystyka
To roślina spoza naszego klimatu, która jednak całkiem dobrze odnalazła się jako kwiat doniczkowy. Sama uprawa i pielęgnacja monstery nie sprawia większych problemów, jeśli zapewni jej się korzystne stanowisko, a czasem zasili odpowiednim nawozem.
Gatunek ten lubi rozproszone światło, a więc najlepszym miejscem dla niego będzie jasne pomieszczenie, jednak nie w pobliżu okna, ponieważ bezpośrednie działanie promieni słonecznych na liście monstery może doprowadzić do jej poparzenia. To właśnie od naświetlenia będzie zależała częstotliwość stosowania nawozu do monstery.
Roślina lubi ciepłe pomieszczenia – temperatura dla niej optymalna to 18–23 stopnie Celsjusza. W przypadku monstery należy szczególnie pamiętać o jej upodobaniu do wysokiej wilgotności powietrza, która w lasach tropikalnych występuje naturalnie. W mieszkaniu należy wspomagać się nawilżaczem powietrza lub podstawkami wypełnionymi wodą ustawionymi w pobliżu doniczek.
Nawóz do monstery – dlaczego jest potrzebny?
Monstera to okazały gatunek, którego duże, sercowate liście rozwijają się na cienkich, wydłużonych pędach. Niektóre z nich posiadają charakterystyczne dziury, które pragnie uzyskać każdy hodowca roślin.
By zielona masa rozwijała się prawidłowo, warto wspomóc wzrost monstery dodatkowymi składnikami odżywczymi. Odpowiednio dobrana mieszanka zapewnia liściom głęboko zieloną barwę. Gdy jej zabraknie, mogą one zacząć usychać i tracić kolor.
Kiedy nawozić monsterę?
Jak każdy gatunek roślin zielonych, monsterę należy nawozić w sezonie wegetacyjnym, czyli okresie intensywnego wzrostu. Z kolei zimą, w czasie tzw. spoczynku, monstery nie zasila się w ogóle. Jeśli dany okaz nie ma bezpośredniego kontaktu z promieniami słonecznymi, wystarczy zastosować nawóz do monstery raz na miesiąc lub dwa. Gdy jednak nasłonecznienie jest większe, nawóz będzie konieczny co około 10 dni.
Uwaga! Nie należy nawozić monstery przez około miesiąc od zakupu i przyniesienia jej do domu. Zwykle w takich sytuacjach przesadza się ją do nowego podłoża, a korzenie potrzebują czasu, by odnaleźć się w nowych warunkach. Dodatkowe bodźce pobudzające do wzrostu mogłyby wówczas bardziej zaszkodzić niż pomóc monsterze.
Jaki nawóz do monstery wybrać?
W przypadku tego gatunku najlepiej sprawdzi się nawóz naturalny, na przykład ekologiczny humus. Roślina dobrze reaguje również na płynne nawozy wieloskładnikowe przeznaczone specjalnie do roślin zielonych. Niektóre z preparatów wykazują przedłużone działanie, dzięki czemu składniki mineralne uwalniane są do monstery stopniowo. W ten sposób zyskuje stała, regularne odżywienie.
Nawóz do monstery to jeden z najważniejszych elementów pielęgnacji tego gatunku, który zapewni twojej roślinie dawkę składników odżywczych niezbędnych do zdrowego rozwoju efektownych liści. Jeżeli zastosujesz się do zasad związanych z procedurą nawożenia roślin zielonych, twoja monstera szybko ci się odwdzięczy!
Zobacz także:- Jaki nawóz do hibiskusa? Czego potrzebuje ten tropikalny gatunek?
- Jaki nawóz do magnolii zastosować, by drzewo obrodziło w okazałe kwiaty?
- Odpowiednie podlewanie i nawóz do anturium kluczem do efektywnej uprawy.
- Nawóz do strelicji pomoże ci utrzymać ją kondycji. Co sprawdzi się najlepiej?
- Dobroczynne działanie azotu – nawóz na jego bazie skutecznie wzmacnia rośliny.
- Nawóz do roślin doniczkowych – co wzmocni Twoją uprawę?
- Nawóz do tulipanów to niezbędny środek w wyposażeniu każdego ogrodnika
- Jaki nawóz do budlei wybrać? Czy ten krzew liściasty potrzebuje takich zabiegów?
- Czy nawozy zielone nadadzą się do każdego gatunku roślin?
- Nawóz do tui na wiosnę, kiedy czym i jak nawozić żywotniki? Wybierz najlepszy nawóz do iglaków, aby były zdrowe i pięknie rosły
- Czy nawóz do juki ogrodowej jest konieczny, by zakwitła?
- Nawóz do bukszpanu na lato i jesień. Wybierz najlepszy!