Stosowanie nawozu do monstery wiąże się z kilkoma zasadami, zgodnie z którymi należy przeprowadzać nawożenie. Wiele w tym względzie zależy od warunków, w których monstera jest uprawiana, m.in. ilości dostępnego światła. Chcesz cieszyć się okazałymi, tropikalnymi liśćmi w swoim domu? Odpowiednio zadbaj o monsterę!

Monstera – krótka charakterystyka

To roślina spoza naszego klimatu, która jednak całkiem dobrze odnalazła się jako kwiat doniczkowy. Sama uprawa i pielęgnacja monstery nie sprawia większych problemów, jeśli zapewni jej się korzystne stanowisko, a czasem zasili odpowiednim nawozem. 

Gatunek ten lubi rozproszone światło, a więc najlepszym miejscem dla niego będzie jasne pomieszczenie, jednak nie w pobliżu okna, ponieważ bezpośrednie działanie promieni słonecznych na liście monstery może doprowadzić do jej poparzenia. To właśnie od naświetlenia będzie zależała częstotliwość stosowania nawozu do monstery. 

Roślina lubi ciepłe pomieszczenia – temperatura dla niej optymalna to 18–23 stopnie Celsjusza. W przypadku monstery należy szczególnie pamiętać o jej upodobaniu do wysokiej wilgotności powietrza, która w lasach tropikalnych występuje naturalnie. W mieszkaniu należy wspomagać się nawilżaczem powietrza lub podstawkami wypełnionymi wodą ustawionymi w pobliżu doniczek.

Nawóz do monstery – dlaczego jest potrzebny?

Monstera to okazały gatunek, którego duże, sercowate liście rozwijają się na cienkich, wydłużonych pędach. Niektóre z nich posiadają charakterystyczne dziury, które pragnie uzyskać każdy hodowca roślin.

By zielona masa rozwijała się prawidłowo, warto wspomóc wzrost monstery dodatkowymi składnikami odżywczymi. Odpowiednio dobrana mieszanka zapewnia liściom głęboko zieloną barwę. Gdy jej zabraknie, mogą one zacząć usychać i tracić kolor. 

Kiedy nawozić monsterę?

Jak każdy gatunek roślin zielonych, monsterę należy nawozić w sezonie wegetacyjnym, czyli okresie intensywnego wzrostu. Z kolei zimą, w czasie tzw. spoczynku, monstery nie zasila się w ogóle. Jeśli dany okaz nie ma bezpośredniego kontaktu z promieniami słonecznymi, wystarczy zastosować nawóz do monstery raz na miesiąc lub dwa. Gdy jednak nasłonecznienie jest większe, nawóz będzie konieczny co około 10 dni. 

Uwaga! Nie należy nawozić monstery przez około miesiąc od zakupu i przyniesienia jej do domu. Zwykle w takich sytuacjach przesadza się ją do nowego podłoża, a korzenie potrzebują czasu, by odnaleźć się w nowych warunkach. Dodatkowe bodźce pobudzające do wzrostu mogłyby wówczas bardziej zaszkodzić niż pomóc monsterze.

Jaki nawóz do monstery wybrać?

W przypadku tego gatunku najlepiej sprawdzi się nawóz naturalny, na przykład ekologiczny humus. Roślina dobrze reaguje również na płynne nawozy wieloskładnikowe przeznaczone specjalnie do roślin zielonych. Niektóre z preparatów wykazują przedłużone działanie, dzięki czemu składniki mineralne uwalniane są do monstery stopniowo. W ten sposób zyskuje stała, regularne odżywienie.

Nawóz do monstery to jeden z najważniejszych elementów pielęgnacji tego gatunku, który zapewni twojej roślinie dawkę składników odżywczych niezbędnych do zdrowego rozwoju efektownych liści. Jeżeli zastosujesz się do zasad związanych z procedurą nawożenia roślin zielonych, twoja monstera szybko ci się odwdzięczy!

Zobacz także:
Archiwum: październik 2022