Tabela – właściwości

ZagadnienieOpis
Jadalny czy nie?Niejadalny.
SezonWytwarza owocniki przez cały rok.
WystępowanieGatunek kosmopolityczny, w Polsce bardzo pospolity. Rośnie w lasach, parkach, przy drogach.
WyglądDuży owocnik o płaskim lub kopytkowatym kształcie, do 50 cm średnicy. Górna powierzchnia twarda, strefowana, guzowata.
RozmiarŚrednica kapelusza 10-50 cm, grubość 1-5 cm.
WłaściwościPasożyt i saprotrof drzew liściastych. Wywołuje białą zgniliznę drewna.
Zastosowanie w kuchniNie ma zastosowań kulinarnych. Jest niejadalny.

Budowa i wygląd lakownicy spłaszczonej

Lakownica spłaszczona ma charakterystyczny, duży owocnik o średnicy od 10 do 50 cm. Jego kapelusz ma kształt spłaszczony lub kopytkowaty. Górna powierzchnia jest twarda, falista i pokryta licznymi guzkami. Ma barwę od czerwonobrązowej do brązowoszarej. Brzeg kapelusza jest biały i guzowaty.

Rurki tego grzyba są białe, po uszkodzeniu brązowieją. Tworzą kilka warstw. Lakownica wytwarza zarodniki o rdzawo-brązowym zabarwieniu. Są one jajowate lub jajowato-kuliste i pokryte brodawkami.

Występowanie i znaczenie

Lakownica spłaszczona jest grzybem kosmopolitycznym, występującym na wszystkich kontynentach poza Antarktydą. W polskich lasach należy do bardzo pospolitych gatunków. Rośnie zarówno na martwych pniach, jak i żywych drzewach liściastych. Jest pasożytem i saprotrofem, który wywołuje białą zgniliznę drewna. Nie ma zastosowań kulinarnych.

Ciekawostki

  • Lakownica spłaszczona ma ponad 50 synonimów naukowych.
  • Na jej owocnikach żerują larwy muchówki Aganthomyia wankowiczi.
  • Wytwarza ogromne ilości zarodników od czerwca do października.
  • Jest odporna na mróz i suszę. Owocniki mogą przetrwać nawet kilkanaście lat.

Podsumowanie

Lakownica spłaszczona to pospolity w polskich lasach grzyb o charakterystycznym, dużym owocniku. Jest pasożytem drzew liściastych, na których wywołuje białą zgniliznę drewna. Mimo swojej powszechności nie ma zastosowań kulinarnych i jest gatunkiem niejadalnym. Jej owocniki można spotkać przez cały rok w lasach, parkach i przy drogach.

Zobacz także:
Archiwum: sierpień 2023