Tabela – właściwości

ZagadnienieOpis
Jadalny czy nie?Tak, jadalny.
SezonOd lipca do października.
WystępowanieW lasach świerkowych i sosnowych, na ubogich i kwaśnych glebach piaszczystych. W Polsce pospolity w niektórych regionach.
WyglądKapelusz 4-12 cm, początkowo fioletowosiwy, później ochrowy. Trzon 7-15 cm, białawy.
RozmiarŚrednica kapelusza 4-12 cm, wysokość trzonu 7-15 cm.
WłaściwościGrzyb mikoryzowy. Łatwo robaczywieje.
Zastosowanie w kuchniDobry do marynowania w occie. Można go suszyć.

Informacje o występowaniu i siedlisku

Grzyb niemka występuje w lasach iglastych, głównie świerkowych i sosnowych. Preferuje ubogie i kwaśne gleby piaszczyste. Często rośnie w pobliżu porostów i mchów. W Polsce jest pospolity jedynie lokalnie, w północnej części kraju.

Sezon na niemki trwa od lipca do października. W tym czasie można znaleźć ich owocniki w lasach iglastych. Nie występują na podłożu wapiennym.

Wygląd i cechy charakterystyczne

Niemka ma kapelusz o średnicy 4-12 cm. U młodych owocników jest on jajowaty i półkulisty, później szerokodzwonkowaty. Starsze okazy mają kapelusz płaski z garbem. Początkowo ma kolor fioletowosiwy, z czasem staje się ochrowy.

Trzon tego grzyba ma 7-15 cm wysokości. Jest białawy, u dołu bulwiasty. Charakterystyczny jest wąski pierścień. Miąższ biały, o łagodnym smaku i zapachu. Blaszki gęste, rdzawe.

Zbiór i przygotowanie niemki

Niemka to grzyb jadalny, który można zbierać na własny użytek. Nadaje się do marynowania w occie, suszenia oraz przygotowywania potraw. Ze względu na podobieństwo do innych gatunków, zbiór niemki nie jest zalecany dla niedoświadczonych grzybiarzy.

Przed spożyciem niemki należy dokładnie oczyścić z piasku i ziemi. Zaleca się gotowanie przez 10-15 minut przed dalszą obróbką. Grzybów tych nie poleca się jeść na surowo ze względu na ryzyko robaczywienia.

Ciekawostki

  • Dawniej niemka nosiła nazwy: bydlarka, płachetka, turek lub płachetka kołpakowata.
  • Z powodu podobieństwa do trujących gatunków, nie jest zalecane jego zbieranie.
  • Młode okazy mają wygląd podobny do zasłonaka wonnego, jednak ten ma nieprzyjemny zapach.
  • Niemka nie występuje na podłożu wapiennym, tylko na ubogich glebach piaszczystych.

Podsumowanie

Grzyb niemka należy do pospolitych i jadalnych gatunków grzybów występujących w polskich lasach iglastych. Ma charakterystyczny kształt i wygląd. Jest ceniony przez grzybiarzy ze względu na smaczne mięso o łagodnym smaku. Niemkę można z powodzeniem marynować, suszyć oraz dodawać do potraw. Mimo że jest grzybem jadalnym, ze względów bezpieczeństwa zbiorem niemki powinni zajmować się jedynie doświadczeni grzybiarze.

Foto Główne: Jerzy Opioła via Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Zobacz także:
Archiwum: sierpień 2023