W skrócie…
- 🍂 Poznań i okolice skrywają sekretne grzybowe zakątki, zwłaszcza gdy jesienne liście zaczynają spadać.
- 🌲 Wielkopolska pełna jest lasów dostępnych dla grzybiarzy, z Puszczą Notecką na czele!
- 🚂 Aby dotrzeć do Puszczy Noteckiej, wybierz się pociągiem na trasie Poznań-Szczecin
- 🍄 W samym Poznaniu warto odwiedzić Lasek Marceliński czy okolice Rusałki, ale pamiętaj o konkurencji innych grzybiarzy!
- ⚠️ Nigdy nie zbieraj grzybów, co do których nie masz pewności – lepiej skonsultować się z ekspertami z sanepidu!
Grzyby pojawiają się zwykle pod koniec lata i w czasie jesieni. Sprzyjająca temperatura oraz opady deszczu sprawiają, że w lesie można liczyć na prawdziwy ich wysyp. Grzyby lubią ciepło oraz dużą wilgotność. Jesteś miłośnikiem spacerów po lesie połączonych ze zbieraniem grzybów? Podpowiadamy, gdzie na grzyby Poznań!
Gdzie na grzyby w Poznaniu?
Wielkopolska to doskonały region dla grzybiarzy. Mnogość lasów sprawia, że każdy grzybiarz znajdzie tutaj swoje ulubione miejsce, które będzie regularnie odwiedzał. Większość lasów w Wielkopolsce należy do Lasów Państwowych, a to oznacza, że są one otwarte dla wszystkich. Oczywiście konieczne jest zachowywanie się zgodnie z regulaminem.
W okolicy Poznania najlepszym miejscem na grzybobranie jest bez wątpienia Puszcza Notecka. Aby dojechać na miejsce nie potrzeba własnego samochodu, można wybrać w podróż pociągiem linią kolejową Poznań-Szczecin. Puszcza Notecka jest pełna nie tylko grzybów, ale także i pięknych widoków!
Tip od Redakcji:
Hej, Grzybiarze z Poznania i okolic! Jeśli po powrocie z lasu nie jesteście pewni, czy zebrane przez Was grzyby do obiadu się nadają, zapraszamy do przyjacielskiej wizyty na ulicy Libelta. Eksperci z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej czekają, by pomóc Wam rozwiać wszelkie wątpliwości! I pamiętaj – odwiedźcie ich między 7:25 a 15:00 od poniedziałku do piątku. Bezpieczne grzybobranie to nasza wspólna sprawa! 🍄💚
Gdzie na grzyby? Poznań i jego okolice oferują całkiem sporo ciekawych miejsc. W samym Poznaniu można wybrać się do:
- Lasku Marcelińskiego
- Łęgów Dębińskich;
- okolic Rusałki;
- Kiekrza;
- Moraska.
W tych miejscach z grzybami może być jednak problem. Lokalizacja sprawia, że grzybiarzy jest tam bardzo dużo, a więc trzeba liczyć się z tym, że możesz wrócić z pustym koszykiem. Jeżeli chcesz mieć pewność, że twoja wyprawa będzie owocna, to powinieneś wybrać się do jednego z poniższych miejsc:
- lasy w okolicy Łomnicy i Bolewicka;
- Miedzichowo;
- Puszcza Zielonka
Gdy już wyruszysz na grzybobranie, to pamiętaj, aby nigdy nie zabierać grzybów, gdy nie masz pewności, że są jadalne. W razie wątpliwości zabierz grzyby do lokalnej stacji sanepidu!