Tabela – właściwości

ZagadnienieOpis
Jadalny czy nie?Młode okazy są jadalne
SezonLatem i jesienią
WystępowanieAmeryka Północna, Europa, Azja, Nowa Zelandia. W Polsce na północy.
WyglądBardzo duże rozmiary, do 60 cm średnicy. Kulisty kształt, u podstawy biała grzybnia. Młode białe, starsze brązowe.
RozmiarJeden z największych grzybów na świecie. Owocniki osiągają średnicę nawet 60 cm.
WłaściwościWytwarza antybiotyk — kalwacynę. Badania wykazały działanie bakteriobójcze.
Zastosowanie w kuchniMłode owocniki można jeść — panierować i smażyć.

Czasznica olbrzymia występuje głównie w Ameryce Północnej i Europie, gdzie jest szeroko rozprzestrzeniona. W Polsce częściej spotykana na północy kraju. Rośnie na łąkach i pastwiskach, w parkach i ogrodach. Preferuje żyzne i bogate w azot gleby. Dawniej objęta ochroną gatunkową w Polsce, obecnie wykreślona z listy chronionych grzybów.

Młode okazy czasznicy są jadalne. W Polsce rzadko zbierane w celach kulinarnych, choć w innych krajach chętnie spożywane. Można je smażyć w panierce. Doniesienia mówią również, że ten grzyb nietrudno hodować w domowym ogródku.

Czasznica wytwarza związek o właściwościach antybiotycznych — kalwacynę. Badania na zwierzętach wykazały, że hamuje ona wzrost bakterii i może zwalczać nowotwory. Trwają prace nad zastosowaniem medycznym tego grzyba.

Ciekawostki o czasznicy olbrzymiej

  • Rekordzista pod względem rozmiarów — w 1955 r. w Czechach znaleziono okaz o średnicy 46 cm i masie przekraczającej 20 kg.
  • Ze względu na swoje rozmiary łatwo ją odróżnić od innych gatunków purchawek.
  • W 1980 r. Poczta Polska wyemitowała znaczek z jej wizerunkiem.
  • Dawniej objęta w Polsce ochroną gatunkową, aktualnie wykreślona z listy chronionych grzybów.

Podsumowując, czasznica olbrzymia to jeden z największych grzybów świata, osiągający gigantyczne rozmiary. Młode okazy nadają się do spożycia, starsze zawierają związki o właściwościach leczniczych. Jest pospolita w Ameryce Północnej i Europie, w Polsce występuje rzadziej.

Zobacz także:
Archiwum: sierpień 2023