Tabela – właściwości

zagadnienieopis
Jadalny czy nie?Jest jadalny, choć nisko ceniony przez grzybiarzy ze względu na niezbyt przyjemny smak.
SezonOd lipca do października.
WystępowanieWystępuje głównie w górach, rzadziej na nizinach. Rośnie w lasach iglastych i mieszanych, wyłącznie w towarzystwie modrzewi, z którymi tworzy mikoryzę. W Polsce stwierdzono ponad 80 jego stanowisk.
WyglądKapelusz ma średnicę 4-12 cm, początkowo stożkowaty, później płaski. Pokryty drobnymi łuskami, koloru żółtobrązowego do brązowego. Rurki krótkie, żółte do żółtooliwkowych. Trzon wysokości 4-10 cm, pusty w środku.
RozmiarŚrednica kapelusza 4-12 cm, trzon długości 4-10 cm.
WłaściwościTworzy mikoryzę z modrzewiami. Miąższ ma przyjemny zapach, smak lekko kwaśny lub gorzkawy.
Zastosowanie w kuchniSpożywany na surowo lub gotowany.

Cechy charakterystyczne borowca dętego

Borowiec dęty, inaczej maślak dęty, to dość charakterystyczny gatunek grzyba. Najłatwiej rozpoznać go po tym, że rośnie wyłącznie pod modrzewiami. Ma też bardzo duże pory pod kapeluszem, które nie zmieniają koloru po uszkodzeniu. Jego miąższ ma przyjemny zapach, a smak lekko kwaśny lub gorzkawy. Niestety ma dość niskie walory smakowe i rzadko jest zbierany przez grzybiarzy.

Zastosowanie kulinarne

Mimo niezbyt smacznego smaku, borowiec dęty jest uznawany za grzyba jadalnego. Nadaje się do spożycia zarówno na surowo, jak i po obróbce termicznej. Z powodzeniem można go dusić, smażyć lub gotować. Niektórzy polecają marynowanie tego grzyba, co poprawia jego walory smakowe. Ze względu na dość twardy miąższ, zwykle kroi się go w plastry lub drobną kostkę.

Ciekawostki

  • W latach 1995-2004 gatunek ten był objęty ochroną częściową ze względu na niewielką liczebność.
  • Dawniej nazywany był borowikiem pustotrzonowym lub borowiczakiem dętym, obecnie przyjęła się raczej nazwa maślak dęty.
  • W piśmiennictwie naukowym opisano ponad 80 stanowisk tego gatunku w Polsce.
  • Należy uważać, aby nie pomylić go z innymi gatunkami rosnącymi pod modrzewiami, np. z trującym maślakiem modrzewiowym.

Podsumowanie

Borowiec dęty, zwany też maślakiem dętym, to interesujący i dość rzadki gatunek grzyba z rodziny maślakowatych. Rośnie wyłącznie w towarzystwie modrzewi, tworząc z nimi mikoryzę. Ma charakterystyczny wygląd i specyficzny smak, przez co często pomijany jest przez grzybiarzy. Jest jednak jadalny i można go jeść świeżego lub po przygotowaniu. Ze względu na niewielką liczebność objęty był nawet czasową ochroną gatunkową.

Fot. Główne: Bob at Mushroom Observer via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Zobacz także:
Archiwum: sierpień 2023