Robot koszący bez wątpienia ułatwi ci utrzymanie trawnika w nienagannym stanie, przy niskim nakładzie pracy. Zanim jednak dokonasz zakupu, warto zapoznać się z pełną specyfikacją produktów. Najlepsze kosiarki autonomiczne wyposażone są w szereg najnowszej technologii czujników poprawiających mobilność urządzenia, a producenci informują o maksymalnym nachyleniu terenu, po którym może poruszać się robot. Dobrej jakości kosiarki wyposażone są w pojemne akumulatory, pozwalające na nieustanną pracę nawet do 3 godzin i mają system powrotu do stacji dokującej. Jaki jest najlepszy robot koszący? Ranking i poprzedzające go wskazówki pozwolą to rozstrzygnąć.
Robot koszący – jak wybieraliśmy?
Przygotowując nasze zestawienie, wzięliśmy pod uwagę kilka najważniejszych parametrów urządzenia:
- Jakie jest maksymalne nachylenie terenu, po którym może poruszać się kosiarka?
- Czy umożliwiono sterowanie urządzeniem za pomocą smartfona?
- Czy robot koszący jest odporny na wilgoć?
- Jaka jest maksymalna powierzchnia efektywnego koszenia i szerokość koszenia?
- Czy urządzenie zostało wyposażone w dodatkowe zabezpieczenie przeciwkradzieżowe?
- Jaki zastosowano rodzaj czujników terenu?
- Jaki jest czas ładowania i działania kosiarki?
- Jaki jest zakres wysokości koszenia?
- Jaka jest cena sprzętu?
Wybrane przez nas produkty cechuje najwyższa staranność wykonania, ponieważ braliśmy pod uwagę jakość materiałów. Nie bez znaczenia jest też wybór producentów mających duże doświadczenie w produkcji urządzeń elektrycznych przeznaczonych do domu i ogrodu. W dalszej części tekstu dowiesz się, jak wybrać najlepszy robot koszący.
Wybór redakcji:
Robot koszący – czy warto kupić?
Roboty koszące od dłuższego czasu cieszą się stale rosnącą popularnością zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Urządzenia te świetnie sobie radzą z równym cięciem trawy i nieprzerwanie pracują w pełnym słońcu, a niektóre nawet w deszczu. Z pewnością docenią je osoby starsze i niepełnosprawne, ale staną się niezastąpione także dla tych, którym strzyżenie trawnika nie sprawia przyjemności. Dzięki autonomicznej kosiarce zaoszczędzisz dużo czasu, a twój trawnik zawsze będzie zadbany i elegancki.
Jak wybrać najlepszy robot koszący? Na rynku znajdziesz wiele produktów tego typu, jednak nie wszystkie są godne uwagi. Warto na początku przeanalizować swój budżet i zdecydować, czy wydatek rzędu 4-5 tysięcy na nowe urządzenie jest do przyjęcia. Jeśli do tej pory sam regularnie dbałeś o trawnik, to z pewnością docenisz to rozwiązanie. Zapoznaj się najpierw z podstawowymi kryteriami, które powinieneś wziąć pod uwagę, wybierając kosiarkę.
Rekomendowana powierzchnia cięcia
Wybierając tego typu sprzęt koszący do twojego ogrodu, weź pod uwagę maksymalną powierzchnię efektywnego cięcia podaną przez producenta. W naszym zestawieniu znalazły się urządzenia, które sprawdzą się na terenie powyżej dwóch tysięcy metrów kwadratowych, jednak nie warto kupować maszyny na wyrost. Większa powierzchnia pracy wiąże się z większymi gabarytami samego robota i szerszym rozstawem noży. Weź pod uwagę, że w mniejszym ogrodzie zazwyczaj jest dużo zakamarków, w które nie wciśnie się zbyt szerokie urządzenie.
Ukształtowanie terenu też nie jest bez znaczenia. Wiele modeli przystosowano do pracy na nierównym terenie. Jeśli w twoim ogrodzie jest dużo przewyższeń, to przyjrzyj się im dokładniej i wybierz robota, który jest w stanie pracować na nierównym podłożu. Producenci podają w specyfikacji swoich produktów, jaki jest dopuszczalny kąt pochylenia podczas pracy kosiarki, dlatego i my wzięliśmy to pod uwagę, przygotowując nasze zestawienie.
Czas pracy oraz ładowania
Robot koszący to zautomatyzowane urządzenie, które powstało w celu odciążenia użytkownika, dlatego nie bez znaczenia jest w tym przypadku pojemność akumulatora. Wpływała ona będzie bezpośrednio na komfort użytkowania sprzętu, ponieważ tylko urządzenia z najwyższej półki mają funkcję automatycznego powrotu do stacji dokującej. W większości urządzeń czas pracy określono na maksymalnie jedną godzinę, a do pełnego naładowania potrzeba półtorej godziny. Jeśli zależy ci głównie na tym parametrze, to w naszym zestawieniu znajdziesz też kosiarkę, której czas pracy wynosi aż trzy godziny.
Pamiętaj, że czas pracy kosiarki jest bardzo często ściśle powiązany z rekomendowaną powierzchnią efektywnego koszenia. Im większą powierzchnię jest w stanie obsłużyć urządzenie, tym większy akumulator powinno posiadać. Nie ma potrzeby doboru robota koszącego na wyrost, ponieważ wiąże się to z wyższą ceną, ale nie przełoży się na lepszą pracę urządzenia.
Instalacja robota koszącego
Chcąc wybrać wygodne i praktyczne urządzenie koszące, koniecznie powinieneś też zwrócić uwagę na sposób instalacji robota. Większość osób ma w swoich ogrodach różnego rodzaju rośliny mniejsze i większe, dlatego trzeba je odpowiednio zabezpieczyć przed przypadkowym uszkodzeniem czy ścięciem. To z tego powodu tak ważna jest prawidłowa instalacja. Każda zautomatyzowana kosiarka wymaga wyznaczenia obszaru roboczego za pomocą specjalnego przewodu ograniczającego. W niektórych modelach nie został on dołączony do zestawu i należy kupić go osobno.
Instalacja robota koszącego nie powinna sprawić ci problemu, ale jest bardzo ważna dla dobra roślin przez ciebie hodowanych. Nie mniej ważna kwestia to umiejscowienie stacji dokującej. Powinna się znaleźć w zadaszonym i suchym miejscu, które będzie łatwo dostępne. Większość kosiarek sama wraca do stacji, jeśli bateria jest bliska rozładowaniu, lub po prostu po zakończonej pracy. Jest to bardzo wygodna funkcja, ponieważ nie musisz za każdym razem pamiętać o podłączeniu urządzenia do ładowania.
Bezpieczeństwo użytkowania
Podczas wyboru najlepszego urządzenia należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo użytkowania sprzętu. Po twoim trawniku będzie się poruszał robot koszący, wyposażony w ostre noże, ale możesz być pewny, że wymienione przez nas urządzenia są w stu procentach bezpieczne dla zwierząt oraz ludzi. Większość urządzeń wyposażona została w czujnik podnoszenia, odłącza od zasilania w momencie, kiedy wyczuje brak kontaktu z podłożem. Na przykład, jeśli sprzęt się przewróci, system bezpieczeństwa odetnie zasilanie i wyłączy ostrza.
Roboty koszące to bardzo łatwy łup dla potencjalnego złodzieja, dlatego wielu klientom zależy na zaawansowanych zabezpieczeniach antykradzieżowych. Urządzenia, które wymieniliśmy w naszym zestawieniu, mają możliwość zabezpieczenia kodem PIN. Jeśli osoba chcąca go użyć nie zna hasła, nie będzie w stanie go uruchomić. Niektóre roboty koszące wyposażone zostały w dodatkowe autorskie systemy, o których wspomnimy przy konkretnych modelach.
Ochrona przed deszczem i rodzaj czujników
Roboty koszące jak wszystkie urządzenia autonomiczne, wyposażono w szereg różnego rodzaju czujników. Najlepsze modele mają wbudowane czujniki deszczu, które po wykryciu opadów wysyłają urządzenie do stacji dokującej. Możesz się też spotkać z czujnikami ultradźwiękowymi, dzięki którym kosiarka może omijać małe przeszkody, ale podstawą każdego urządzenia są też czujniki zbliżeniowe i przechyłu. Zwróć uwagę, czy kosiarka posiada odpowiedni certyfikat świadczący o odporności na wilgoć oraz opady.
Najlepsze urządzenia mają także wbudowany nadajnik GPS, pełniący kilka funkcji. Po pierwsze ułatwia programowanie pracy robota koszącego i ustalanie jego trasy. Ułatwia to obsługę i nie wymaga użycia przewodu ograniczającego i czasochłonnej instalacji. Po drugie, nadajnik GPS pozwala zlokalizować sprzęt w przypadku kradzieży.
Bosch Indego M+ 700 – wybór redakcji
Bosch Indego wykazuje bardzo dobry stosunek ceny do jakości. Za model, który jest w stanie efektywnie kosić trawnik o powierzchni do 700 metrów kwadratowych, należy zapłacić około 5 tysięcy złotych. To bardzo zaawansowane urządzenie wyposażone w szereg systemów ułatwiających użytkowanie. Funkcja Connected umożliwia sterowanie kosiarką za pomocą smartfona. Kosiarka Indego automatycznie wykona mapę trawnika i zaplanuje pracę.
Czas pracy urządzenia to jedna godzina i tyle samo czasu zajmuje pełne naładowanie sprzętu. Indego wyposażono w regulację wysokości koszenia w zakresie od 20 do 50 milimetrów. Dzięki autorskiemu oprogramowaniu, które zastosowano w tym robocie koszącym, masz możliwość koszenia nawet trzech różnych trawników. Kosiarka zapisuje w systemie dokładny plan każdego z nich i dostosowuje tryb pracy. Kosiarka zabezpieczona została przed wilgocią według normy IPX4, co oznacza, że może być polewana wodą z natężeniem do 10 litrów na minutę.
Husqvarna Automower 305 – gdy cena nie gra roli
Husqvarna Automower 305 to jedno z droższych popularnych urządzeń na rynku. Za model zdolny efektywnie skosić powierzchnię do 600 metrów kwadratowych należy zapłacić około siedmiu tysięcy złotych. Jest to bardzo zaawansowane urządzenie wyposażone w szereg czujników między innymi wzrostu trawy, mrozu czy deszczu, dzięki czemu kosiarka automatycznie dostosowuje czas pracy do tempa wzrostu trawy oraz pogody. Robot koszący husqvarna może pracować pod kątem nachylenia nawet do 40%, wykrywa wąskie przejścia i świetnie sobie radzi z przejazdem przez nie.
Standardowy czas koszenia wynosi 70 minut, a ładowania 60 minut. Urządzenie wyposażone zostało w ręczną regulację wysokości koszenia w zakresie od 20 do 50 milimetrów. Za dodatkową opłatą można doposażyć Automower w nadajnik GPS, a w podstawowej wersji zainstalowano czujniki pochylenia, podnoszenia i blokadę kodem PIN. Sterowanie urządzeniem możliwe jest za pomocą wyświetlacza lub dedykowaną aplikację Connect Home.
- Łatwe programowanie i ustawianie trasy.
- Możliwość pracy na stromych i nierównych terenach.
- Cichy i energooszczędny.
- Bezpieczny dla zwierząt i ludzi dzięki wbudowanym czujnikom.
- Jego cena może być wyższa niż inne roboty koszące
- Może mieć trudności z pokonywaniem stromych nachyleń
Husqvarna Automower 305 to czarny robot koszący trawnik. Automatycznie nawadnia trawę i zapewnia równomierne koszenie dzięki systemowi nawigacji.
Gardena Smart Sileno Life – gdy liczy się marka
Gardena to niemieckie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją różnego rodzaju sprzętu i akcesoriów ogrodowych, której zaufały miliony konsumentów na całym świecie. Smart Sileno Life to jedno z lepszych urządzeń koszących na rynku. Robot koszący wyposażono w jednostopniową regulację wysokości koszenia, której zakres wynosi od 20 do 50 milimetrów. Czas pracy akumulatora w tym modelu to około 70 minut, ładowanie akumulatora do pełna zajmie ci 1 godzinę. Kosiarką możesz sterować za pomocą aplikacji z dowolnego miejsca.
Gardena Smart Sileno bardzo dobrze sobie radzi w wąskich przejazdach o szerokości 60 centymetrów, dzięki zastosowaniu Corridor Out. Jest to zaawansowany technicznie system naprowadzający, który pomoże też wydostać się robotowi ze ślepych zaułków. Cena tego urządzenia to około 5 tysięcy złotych. Sprzęt jest w stanie efektywnie pracować na terenie o powierzchni do 750 metrów kwadratowych i pochyłościach do 35%. Smart Sileno wyposażono w czujniki deszczu, mrozu czy pochylenia, a konstrukcja urządzenia pozwala na łatwe czyszczenie go z wykorzystaniem jedynie węża ogrodowego.
- Automatyczne koszenie trawnika do 750 m², co oszczędza czas i energię użytkownika.
- Wyposażony w funkcję SensorCut, która umożliwia równomierne koszenie trawy bez śladów.
- Możliwość sterowania za pomocą aplikacji mobilnej, co umożliwia zdalne planowanie i kontrolowanie koszenia.
- Wyposażony w funkcję umożliwiającą przystosowanie do skomplikowanych kształtów i wąskich przejść w ogrodzie.
- Wysoka cena produktu.
- Może mieć trudności z nawigacją w trudnym terenie.
Gardena smart SILENO life 750 m² to inteligentna kosiarka do trawnika, idealna dla obszarów do 750 m². Zestaw zawiera wszystko, co potrzebne do bezprzewodowej obsługi, w tym aplikację mobilną, stację dokującą i przewód niskonapięciowy. Dzięki automatycznemu trybowi Eco Mode i systemowi SensorCut, kosiarka zapewnia doskonały wygląd trawnika bez konieczności interwencji użytkownika.
Stiga Stig 1200 – do większych powierzchni
Stiga Stig to bardzo dobry robot koszący, który efektywnie działa na powierzchni do 1200 metrów kwadratowych, dzięki zastosowaniu większego akumulatora o pojemności 5Ah. Dobrze sobie radzi ze wzniesieniami do 24 stopni, dlatego zaleca się go powierzchni płaskich. Czujniki deszczu, w które został wyposażony, odsyłają go do stacji dokującej natychmiast po wykryciu pierwszych opadów. W konstrukcji zastosowano ochronę IPX5, co sprawia, że do utrzymania go w czystości wystarczy użycie węża ogrodowego.
Stiga Stig jest niewielkich rozmiarów, dzięki czemu dobrze sobie radzi z pokonywaniem wąskich przejść. Zastosowany w nim czujniki miękkich przeszkód, które rozpoznają dzieci i zwierzęta, po czym zatrzymują urządzenie. Cztery obrotowe ostrza i zakres regulacji od 20 do 60 milimetrów zapewnia równe koszenie całego trawnika do odpowiedniej długości. Robotem koszącym możesz sterować za pomocą dedykowanej aplikacja na smartfony.
- Wyjątkowo duży zasięg – do 1200m2 pokrycia
- Wysoka moc – zapewnia skuteczne koszenie trawy
- Zestaw startowy w komplecie – gotowy do użycia od razu po wyjęciu z opakowania
- Może być zbyt kosztowny dla niektórych klientów.
- Potrzebuje odpowiedniego utrzymania, aby działał w pełni efektywnie.
Stiga Stig 1200m2 to trwały i wydajny kosiarko-traktor o zasięgu 1200m2. Zestaw startowy E1200 (2R3100018/ST1, 2R0102308/ST1) zawiera wszystko, co potrzebne do natychmiastowego użycia.
Worx Landroid WR147E.1 – lider bezpieczeństwa
Worx Landroid to zaawansowanie technologicznie urządzenie, które zostało wyposażone w ultradźwiękowe czujniki wykrywania przeszkód, dzięki czemu system antykolizyjny ACS działa w tym modelu znakomicie. Robot koszący efektywnie kosi teren o powierzchni do 1000 metrów kwadratowych, a bateria wystarcza na około 120 minut stałej pracy. Do pełnego naładowania potrzebował będziesz, aż trzech godzin, ale kosiarka automatycznie wraca do stacji dokującej. Urządzenie dedykowane jest do płaskich powierzchni, ponieważ maksymalny kąt nachylenia terenu to jedynie 20 stopni.
Dzięki dedykowanej aplikacji z łatwością dostosujesz tryb pracy robota do swoich potrzeb. Możesz indywidualnie zaplanować jego pracę oraz częstotliwość przycinania obrzeży trawnika. Landroid został wyposażony też w zaawansowaną system AI, który uczy się planu twojego trawnika i sam może wytyczyć i zaplanować taki tryb pracy, który będzie optymalny dla zachowania pięknego wyglądu twojego trawnika. Cena tego urządzenia to około 6 tysięcy złotych, co jednak ważne w standardzie wyposażono go w nadajnik GPS i systemy antykradzieżowe.
- Automatyczna kosząca maszyna do trawnika
- Możliwość programowania harmonogramu koszenia
- Cichy i ekonomiczny w użyciu
- Łatwa obsługa i programowanie dzięki aplikacji mobilnej
- Wymaga regularnego czyszczenia i konserwacji.
- Nie jest odpowiedni do bardzo dużych lub nieregularnych obszarów trawnika.
Worx Landroid WR147E.1 to inteligentna kosiarka robót z funkcją nawigacji GPS i aplikacją mobilną. Łatwa w obsłudze, idealna do użytku w ogrodach o powierzchni do 1500 m².
Najlepsze marki robotów koszących
Firmy Bosch prawdopodobnie nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest wiodącym na świecie dostawcą sprzętu elektrycznego dla wielu branży i przez lata zapracowała sobie na bardzo dobrą opinię. Produkty Bosch są najwyższej jakości, trwałe i niezawodne. Nie inaczej ma się sytuacja z robotem koszącym, który zbiera bardzo dobre opinie wśród konsumentów na całym świecie.
Husqvarna zasłynęła produkcją najlepszych na świecie pił spalinowych i urządzeń ogrodowych. Początki firmy sięgają 1689 roku, kiedy to produkowała broń dla szwedzkiej armii oraz pojazdy mechaniczne. Husqvarna zaskarbiła sobie uznanie konsumentów na całym świecie, dzięki jakości wykonania urządzeń oraz bezproblemowej obsłudze klienta, dlatego w naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć urządzenia tego producenta.
Gardena to niemiecka marka produktów do pielęgnacji ogrodów. Firma oferuje kompletny asortyment wszystkich niezbędnych urządzeń od systemów nawadniania, przez pielęgnację trawników, aż po inteligentne rozwiązania do ogrodów. Gardena jest wiodącą marką w branży narzędzi ogrodniczych.
Przedsiębiorstwo Stiga pochodzi ze Szwecji i specjalizuje się w produkcji i sprzedaży sprzętu ogrodniczego. Z roku na rok asortyment marki się powiększa, a firma opracowuje nowe technologie i rozwiązania.
Siedziba Worx znajduje się w Chinach, ale należy do światowej grupy Positec Tool Company. Worx specjalizuje się w produkcji sprzętu ogrodniczego i ogrodowego, a zyskuje na rynku dzięki bardzo dobremu stosunkowi ceny do jakości oferowanych produktów.
Robot koszący – najczęściej zadawane pytania
Wiesz już więcej, ale z pewnością masz jeszcze kilka pytań. Nasz ranking pomoże ci w dokonaniu wyboru co do zakupu odpowiedniego urządzenia, natomiast odpowiedzi na najpopularniejsze pytania znajdziesz poniżej.
Czy robot koszący zbiera trawę?
Kosiarki automatyczne nie mają pojemników na skoszoną trawę, ponieważ zwiększyłoby to ich wagę i wymagałoby zastosowania jeszcze większych akumulatorów i silników napędzających. Robot mulczuje, czyli przecina krótkie kawałki skoszoną trawę i rozrzuca dookoła. Dzięki takiemu rozwiązaniu twój trawnik jest dodatkowo chroniony przed parowaniem wody z gleby.
Jak zamontować robot koszący?
Każdy model może wymagać innego sposobu instalacji, dlatego w pierwszej kolejności zapoznaj się z instrukcją. W większości modeli konieczne będzie zainstalowanie stacji dokującej w miejscu osłoniętym od deszczu. Kolejnym krokiem będzie rozciągniecie kabli, ograniczających teren działania automatycznej kosiarki. Ten krok zabezpieczy mniejsze rośliny przed nieumyślnym ścięciem.
GPS – czy jest niezbędny?
Nadajnik GPS montowany jest jedynie w najdroższych modelach i pełni kilka funkcji. Po pierwsze ułatwia ustalanie trasy działania kosiarki, dzięki czemu nie błądzi ona wśród rabat, tylko dokładnie ścina trawę na wyznaczonej trasie. Po drugie ułatwia odnalezienie urządzenia po dokonanej kradzieży.
Jak dbać o sprzęt?
Jak wszystkie urządzenia, robot koszący wymaga konserwacji i mycia. Sposób dbania o czystość zależy od stopnia ochrony, którą gwarantuje producent. Wiele modeli zostało wyposażonych w ochronę w standardzie IPX5, co oznacza, że można myć robota pod bieżącą wodą z węża ogrodowego, ale sprawdź to w zaleceniach producenta.
Czy roboty koszące są bezpieczne?
Roboty koszące wyposażone są standardowo w czujniki podnoszenia i przechyłu, które wyłączają ostrza, jeśli wykryją brak kontaktu z glebą. Dodatkowo niektóre roboty koszące mają dodatkowe czujniki ultradźwiękowe, przeszkód miękkich i inne systemy zabezpieczające, dzięki czemu możesz spać spokojnie.
Ile czasu robot koszący kosi trawę?
Uśredniając czas pracy różnych modeli, można stwierdzić, że na jednym naładowaniu akumulatora robot koszący jest w stanie skosić od 350 do 500 metrów kwadratowych i zaleca się ustalić koszenie co kilka dni, ponieważ automatyczne kosiarki gorzej sobie radzą z wysoką trawą.
Czy po zakupie robota potrzebna jest dodatkowa kosiarka?
Jeśli ukształtowanie terenu twojego trawnika pozwala na skoszenie go w pełni przez robota, to śmiało możesz pozbyć się dotychczasowej kosiarki. Wszystko uzależnione jest od sposobu instalacji i powierzchni terenu, który został wykluczony z obszaru koszenia.