Błyskoporek podkorowy rozwija się bardzo wolno. Tworzy charakterystyczne ciemnobrunatne narośla na pniach drzew, które z czasem doprowadzają do ich obumarcia. Jest on pasożytem powodującym białą zgniliznę drewna. Pomimo tego, że jest grzybem chorobotwórczym dla drzew, to od setek lat wykorzystywany jest w medycynie ludowej ze względu na swoje cenne właściwości lecznicze. Obecnie prowadzi się badania nad jego działaniem przeciwnowotworowym.

Tabela – właściwości

ZagadnienieOpis
Jadalny czy nie?Niejadalny, ale wykorzystywany w ziołolecznictwie
SezonWystępuje przez cały rok
WystępowanieLasy liściaste w Europie i Ameryce Płn.
WyglądCiemnobrunatne narośla na pniach drzew
RozmiarNarośla do 50 cm średnicy
WłaściwościLecznicze, przeciwnowotworowe
Zastosowanie w kuchniBrak, niejadalny

Rozwój i cykl życiowy

Błyskoporek podkorowy rozwija się bardzo powoli, nawet kilkadziesiąt lat. Początkowo tworzy na pniu drzewa niewielką, białą grzybnię. Z upływem czasu rozrasta się, tworząc ciemnobrunatną, twardą narośl. Może ona osiągać nawet 50 cm średnicy. Zwieńczona jest szorstką, popękaną powierzchnią.

Narośle te powodują osłabienie i zamieranie drzewa. Gdy drzewo obumrze, błyskoporek wytwarza owocnik płciowy umożliwiający rozsiewanie zarodników. Rozwija się pod korą lub w drewnie, prowadząc do rozszczepienia pnia.

Zastosowanie

Mimo że jest grzybem chorobotwórczym, to od setek lat stosowany był w medycynie ludowej w Rosji i Chinach. Wywar z jego owocników stosowano na problemy żołądka, w celu wzmocnienia odporności i leczenia chorób nowotworowych.

Obecnie prowadzone są badania naukowe mające potwierdzić jego właściwości lecznicze. Wykazano m.in. działanie przeciwwirusowe w leczeniu HIV oraz działanie hamujące rozwój nowotworów. Ze względu na obiecujące wyniki badań, ekstrakty z tego grzyba są coraz częściej wykorzystywane w medycynie naturalnej.

Ciekawostki

  • łyskoporek podkorowy potrafi żarzyć się przez kilka godzin, dzięki czemu w dawnych czasach służył ludziom do przenoszenia ognia.
  • Najstarsze ślady użycia tego grzyba w medycynie pochodzą z XVI wieku, gdy w Rosji wyleczono nim księcia Włodzimierza.
  • Ze względu na ciemny kolor nazywany był „czarną hubą”.
  • W Polsce objęty jest częściową ochroną gatunkową.

Podsumowanie

Błyskoporek podkorowy to grzyb o niezwykłych właściwościach. Chociaż jest pasożytem drzew, to od setek lat znane są jego lecznicze zastosowania. Szczególnie obiecujące wydają się badania nad jego działaniem przeciwnowotworowym. Być może w przyszłości okaże się cennym surowcem farmaceutycznym. Jednak ze względu na powolny wzrost i ograniczone występowanie, konieczne jest objęcie go ochroną i kontrolowana eksploatacja.

Fot. Główne: Tad Montgomery & Associates via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Zobacz także:
Archiwum: wrzesień 2023