Sezon grzybowy nie jest jeszcze oczywiście w pełni, ale amatorzy wypadów po leśne bogactwo już przebierają nogami szukając informacji o pojawiających się tu i ówdzie okazach. Warto jednak zwrócić uwagę przede wszystkim na to, w jaki sposób docieramy do lasu.

Mandat za parkowanie? Uważaj na to!

Jednym z dość częstych mandatów jest ten za parkowanie w nieodpowiednim miejscu w lesie. Grzybiarze często decydują się na zaparkowanie bliżej miejsc obfitujących w piękne okazy, ale to może się dla nich skończyć najdroższą wyprawą w życiu.

Straż leśna poinformowała, że za łamanie przepisów, ignorowanie wyznaczonych miejsc do parkowania w lesie i zostawienie samochodu w niedozwolonym miejscu można spodziewać się kary w wysokości nawet 500 złotych. Warto więc dobrze zastanowić się nad tym, gdzie chcemy zostawić auto.

Powodów do ukarania jest więcej

Oczywiście nie tylko nieprawidłowo zaparkowany samochód może oznaczać karę. Mandat możemy dostać także za śmiecenie czy zrywanie grzybów w rezerwacie przyrody, parku narodowym czy miejscu uprawy do 4 metrów wysokości. Jeszcze większe kary mogą nas spotkać jeśli postanowimy grzyby sprzedawać. Bez wpisu do rejestru zakładów u powiatowego inspektora sanitarnego możemy zostać ukarani mandatem o wysokości nawet 5 tysięcy złotych!

Zanim więc pognasz do lasu po informacjach o wysypie grzybów – przypomnij sobie wszelkie istotne zasady grzybobrania. Lepiej w końcu zapobiegać niż leczyć!

Źródło: haps.pl,tvs.pl

Archiwum: lipiec 2023