Miskant „Zebrinus” to efektowna odmiana trawy ozdobnej z rodziny wiechlinowatych. Jej charakterystyczny, sprawiający nieco egzotyczne wrażenie wygląd sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na jej uprawę. Poznaj wymagania gatunkowe rośliny!

Miskant chiński o odmianie „Zebrinus” jest rośliną docenianą na całym świecie. Wskazuje na to zarówno fakt, że została nagrodzona brytyjską nagrodą AGM (Award of Garden Merit), jak i to, że coraz częściej pojawia się w wielu ogrodach. Jeżeli poszukujesz trawy ozdobnej o wyjątkowych walorach estetycznych, zapoznaj się z naszym tekstem. Podpowiadamy w nim jak prawidłowo sadzić i dbać o Miskant „Zebrinus”.

Miskant chiński „Zebrinus” – pochodzenie i charakterystyka

Miskant chiński (Miscanthus sinensis) odmiana „Zebrinus” to ozdobna, silnie rosnąca trawa z rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Jej nazwa gatunkowa sugeruje, że miejscem pochodzenia rośliny jest obszar Azji. Miskant został sprowadzony do Europy najprawdopodobniej w pierwszej połowie XX wieku.

Odmiana Miskanta chińskiego „Zebrinus” charakteryzuje się zwartym, wzniesionym pokrojem. Roślina dorasta do ok. 200-220 cm wysokości, co w gruncie rzeczy wcale nie czyni go największą odmianą – najwyższe trawy tego gatunku mogą osiągać wysokość nawet do 3 m!

„Zebrinus” wyróżniają jego szerokie zielone liście, o nieregularnych poprzecznych paskach o kremowej lub żółtej barwie. Te znajdujące się po bokach przewieszają się, dzięki czemu tworzą łuskowate obramowanie dla wyprostowanych liści, które znajdują się pośrodku.

Warto zwrócić uwagę również na pojawiające się jesienią duże, ujęte w wiechy rudawe kwiatostany. Co najlepsze, pozostają one ozdobą trawy aż do wiosny.

Miscanthus sinensis – uprawa w ogrodzie

Trawa z gatunku Miscanthus sinensis o odmianie „Zebrinus” prezentuje się wyjątkowo efektownie. Ze względu na gęste kępy, jakie tworzy, może pełnić rolę zarówno pięknego solitera, jak i rośliny towarzyszącej innym trawom lub wysokim bylinom, takim jak np. jeżówka albo przetacznik. Doskonale zdobi także tereny wokół stawów i oczek wodnych.

Wymagania Miskantu chińskiego nie są zbyt liczne ani trudne do zapewnienia. Warto jednak mieć na uwadze kilka ważnych zaleceń, które pozwolą na odpowiedni rozrost rośliny.

Przede wszystkim trawa „Zebrinus” potrzebuje stanowiska dobrze nasłonecznionego i odpowiednio odsłoniętego od wiatru. Chociaż roślina dobrze znosi gorsze warunki pogodowe i jest w pełni odporna na mróz, warto pamiętać, że najlepiej czuje się w cieple. Miskant chiński preferuje podłoża wilgotnym i umiarkowanie żyzne, o lekko kwaśnym odczynie pH. Trawa może być uprawiana samodzielnie lub w kępach po 2-3 sztuki – ważne, aby pamiętać, że na 1 m² nie przypadały więcej niż 3 rośliny. Najlepszym okresem na sadzenie miskantów, w tym odmiany „Zebrinus”, jest wiosna.

Samodzielne rozmnażanie Misnatu chińskiego może odbywać się zarówno poprzez podział kępy, jak i wysiew do doniczek. Ważne, aby przy drugim sposobie roślinę przesadzać do ogrodu dopiero po osiągnięciu przez nią ok. 40 cm wysokości.

Pielęgnacja Miskantu „Zebrinus”

Miskant chiński „Zebrinus” nie należy do trudnych w pielęgnacji roślin. Ta trawa ozdobna jest w pełni mrozoodporna, a okrywania przed zimnem wymagają jedynie bardzo młode sadzonki. Wymagane jest regularne podlewanie „Zebrinusa”, szczególnie w trakcie wegetacji oraz podcdużych upałów; ważne, aby gleba wokół trawy była stale lekko wilgotna. Chociaż trawy poradzą sobie na większości umiarkowanie żyznych ziem, ich nawożenie może odbywać się raz na 2-3 lata; najlepiej użyć do tego celu kompostu. Oprócz tego radzi się, aby wiosną (w kwietniu i maju) przyciąć pędy trawy, ok. 10 nad ziemią.

Zastosowanie Miskantu chińskiego

Miskant chiński „Zebrinus” to przede wszystkim roślina dekoracyjna. Doskonale sprawdza się zarówno jako pojedyncza, wyeksponowana, oddalona od innych ogrodowych rabat, jak i dodatek do różnorodnych traw i bylin. Szczególnie efektownie prezentuje się w pobliżu wszelkich zbiorników wodnych. Ponadto Miskanty chińskie często pełnią również funkcję żywopłotów; ze względu na swój się rozległy, gęsty pokrój i szerokie liście, spełniają się w tej roli znakomicie.

Miskant chiński zwraca uwagę wielu osób ze względu na swoje suche źdźbła oraz rudawe wiechy, kwitnące na jesieni. Stanowią one niezwykle efektowną ozdobę, którą, po zebraniu, można przeznaczyć na jesienny, suchy bukiet, idealny do udekorowania domu lub podarowania komuś bliskiemu.

Podsumowanie

Miskant chiński „Zebrinus”, prócz wielu walorów estetycznych, jest rośliną stosunkowo łatwą w uprawie i pielęgnacji. Trzymanie się kilku, prostych zasad z pewnością pozwoli ci cieszyć się tą niezwykłą ozdobą ogrodu przez bardzo długi czas!

Zobacz także:
Archiwum: sierpień 2022