Kwiaty takie jak surfinie to jedne z najpopularniejszych roślin balkonowych. Charakteryzują się wieloma odmianami i kolorami.  Najczęściej surfinie hoduje się z rozsady, choć można też spróbować samodzielnie zasiać nasionka. Trzeba mieć jednak na uwadze, że wyhodowane rośliny mogą zakwitnąć na różne kolory. Wysiew nasion przeprowadza się też do gruntu – wszystko zależy od możliwości hodowlanych.

Kiedy wysiewać surfinie? Termin i technika sadzenia

Surfinia jest rośliną wrażliwą, która źle toleruje zimno. Samodzielny wysiew nasionek, można wykonać w domu już w lutym, zapewniając odpowiednie dla wzrostu warunki. Niestety, nie ma gwarancji, że wysiane nasiona wzejdą. Często ten sposób uprawy kończy się niepowodzeniem. Dlatego najlepszym sposobem na różnokolorowe surfinie jest sadzenie ich do ziemi z gotowych już sadzonek. Wtedy mamy gwarancję, że nasze kwiaty będą bujnie rosły całe lato.

Kiedy wysiewać surfinie? Sianie i pielęgnacja

Decydując się na samodzielne sianie, musisz pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Kiedy wysiewać surfinie do doniczek? Nasiona siejemy od połowy lutego do połowy marca. Do przygotowanej w pojemnikach ziemi wysiewamy punktowo małe nasionka. Rozmieszczamy je w odległości co 5-6 cm. Lekko wciskamy w ziemię i niczym nie przykrywamy. Zbytnie ciepło i wilgotność mogą doprowadzić do gnicia. Pojemniki powinny stać na parapecie, by do roślin docierało jak najwięcej światła. Pamiętać należy też o regularnym, ale niezbyt obfitym podlewaniu.

Surfinie najlepiej rosną z rozsady. Uprawa z nasion jest możliwa, jednak zazwyczaj dosyć ryzykowna. Decydując się na samodzielny wysiew nasion, nie można mieć pewności co do koloru kwiatów. Zdarza się, że różnią się one od roślin macierzystych. Planując uprawę surfinii, zdecydowanie lepiej zakupić gotowe sadzonki.

Zobacz także:
Archiwum: luty 2023