Warzywa kapustne należą do najzdrowszych i najczęściej uprawianych w naszym klimacie. Najlepiej rosną w umiarkowanej temperaturze od 15 do 20 stopni Celsjusza. W zależności od odmiany wysiew robi się w różnych terminach. Kiedy wysiewać kapustę na rozsadę? Poznaj szczegółowy harmonogram prac.

Kiedy wysiewać kapustę na rozsadę? Odmiana wczesna

Kapustę uprawia się z rozsady. Odmiany wczesne potrzebują około 7-8 tygodni, zanim będą gotowe do przeniesienia w miejsce docelowe. Kiedy wysiewać kapustę na rozsadę z odmiany wczesnej? Można to zrobić już pod koniec stycznia, nie później jednak jak z początkiem marca. Nasiona należy wysiać w specjalnie przygotowanej, a co najważniejsze, odkażonej ziemi. Nasionka należy wcisnąć na głębokość ok. 2 cm, a następnie przysypać ziemią. Kapustę można przesadzić do gruntu, gdy ma ok. 4-6 liści, oraz osiągnie wysokość 10-16 cm.

Kiedy wysiewać kapustę do gruntu? Odmiana średnio wczesna

Inną odmianą kapusty jest odmiana średnio wczesna. Kiedy wysiewać kapustę na rozsadę? Tę odmianę siejemy w marcu i na początku kwietnia. Podobnie jak w przypadku odmiany wczesnej, można ją przenieść do ziemi, gdy osiągnie odpowiednią wielkość. Kapusta jest odporna na miejscowe przymrozki, byle jednak nie trwały zbyt długo. Kilkudniowe niskie temperatury mogą doprowadzić do przemarznięcia sadzonek. Zbiór można przeprowadzić od lipca do września.

Kapusta jest warzywem, które można sadzić przez większą część roku. Ostatni zbiór pochodzi z odmiany późnej i możemy zostać zebrany w październiku. Wcześniejsze odmiany kapusty siejemy od stycznia, dzięki temu zbiory są gotowe już w czerwcu. Optymalny czas wzrostu wynosi od 6 do 8 tygodni, jednak w dużym stopniu zależy od hodowanej odmiany.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023